To już koniec? Zamurowali kino Odra!

To już początek końca Kina „Odra” w Nowej Soli. Choć już kilka razy wcześniej pojawiały się informacje o jego zamknięciu, choć ledwo ucichł gwar kinomanów po właśnie zakończonym 4. Festiwalu Filmowym „Solanin”, najnowsze wydarzenia zdają się przesądzać o dalszym losie „Odry”. Do budynku we wtorek 28. sierpnia weszła ekipa nowosolskiego ZUM i rozpoczęła zamurowywanie przejść z hallu do sali kinowej. Prowadzący od blisko 11 lat nowosolskie kino dzierżawca budynku Grzegorz Potęga informację o tym otrzymał… telefonicznie dzień wcześniej.

Ale zaskoczeniem to mimo wszystko nie było. O planach sprzedaży obiektu przez jego właściciela – wrocławską spółkę Odra Film, nota bene samorządową instytucję kultury województwa dolnośląskiego – wiadomo od dawna. Ostatnie nowosolskie kino wymaga poważnych inwestycji – zarówno w remont, jak i w nowoczesny, cyfrowy sprzęt do projekcji. A tego nikt nie zrobi wiedząc, że budynek wystawiony jest na przetarg. Tymczasowo zawieszane i wznawiane działanie kina w ostatnim czasie najprawdopodobniej zakończy więc rychłe i ostateczne zamknięcie.

Dlaczego wewnątrz kina rosną mury? Właścicielem części budynku, który tworzy wnętrze kina „Odra” jest miasto. Akurat w przejściach z hallu do sali kinowej przebiega ściana miejskiej kamienicy przy Wojska Polskiego. Obiekt kina należący do Odra Film, ten z właściwą salą kinową, zaczyna się tuż za nowo powstałą ścianą. Dzierżawca kina nie ma już zatem pomieszczeń biurowych i tzw. plakatowni, od charakterystycznego wejścia z hallem została też odcięta widownia. Trzeba będzie szybko zbudować nowe przejście, by jeszcze móc jeszcze pokazać filmy z zaplanowanego repertuaru, zanim kino „Odra” ostatecznie zniknie z tzw. mapy kulturalnej Nowej Soli. A stanie się to najprawdopodobniej w listopadzie.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *