Sukces VEO na Rock Nocą

Trzynastka może być szczęśliwa. Na 13 edycji zielonogórskiego międzynarodowego festiwalu Rock Nocą grupa VEO zajęła 3 miejsce. W trzecim podejściu do festiwalu w klubie „4 róże dla Lucienne” nowosolski zespół prezentując swoje najnowsze wcielenie zyskał uznanie jury. Jako pierwszy z naszego miasta. Dodajmy, że kapela kierowana przez Łukasza Rogalskiego ma już na koncie tytuł najlepszej grupy województwa lubuskiego w plebiscycie Gazety Lubuskiej.


Zobacz VEO na scenie Rock Nocą

Po jednym z koncertów zespołu w 2009 roku na portalu nowasol24.pl pisaliśmy: Veo – według kryptozoologów – jest zwierzęciem wielkości konia z wyspy Rintja. Ma wielkie pazury, wydłużoną głowę i żywi się mrówkami. Ale nikt go nie widział, ponoć istnieje czy istniało. Skąd to porównanie? Chwycenie istoty zespołu Veo to trochę jak uprawianie kryptomuzykologii. Niby jest, niby wiemy, co gra, ale nie wiemy czym ten zespół jest. Ponoć Veo gra(ł) muzykę elektroniczną, ale mam wrażenie, że to już prehistoria, choć jeszcze gdzieś jakieś echo pobrzmi. Z progresywnego grania art-rocka raczej nici, bo kapela ma dosyć surowy sound i kompozycje są niezbyt rozbudowane. Nowe zapędy gitarzystów czasem sugerują chęć rockowego “przyłojenia”, ale osładza to z kolei raczej popowo brzmiący wokal Patrycji. Veo buja się od instrumentalnych patetycznych klimatów do piosenek. Do tego sceniczny image czarne ubiory i białe piktogramy na piersiach sugerują odjazd w jeszcze inną, minimalistyczną stronę. Biało-czarne pasy Łukasza przywołują śp. “Republikę”. Na myspace.com/veomusic zespół charakteryzuje swą twórczość jako muzyka eksperymentalna/nowa fala. Problem w tym, jak naprawdę to muzyczne VEO zwierzę ma wyglądać i kim chce być.

W ciągu ponad pięciu lat istnienia kapeli sporo się wydarzyło, sporo było zmian w składzie, ewoluowała też muzyka. Dziś, po kolejnych latach jak się okazuje, VEO podryfowało w stronę rocka progresywnego i alternatywnego. Ich płyta „Stan świadomości” zdaje się już tytułem zaznaczać zarówno owe przemiany, jak i moment, w jakim się zespół znalazł. Aktualnie VEO występuje w składzie: Daria Gapińska – wokal, Łukasz Rogalski – klawisze, Bartłomiej Wolny – gitara, Tomasz Skibicki – gitara, Michał Kotecki – bas, Robert Stefura – perkusja. Najnowszą ciekawostką jest to, że zespół właśnie w repertuar wprowadził wiersze nowosolskiej poetki Elżbiety Bielskiej-Kajzer.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *