San Leon Energy wierci w poszukiwaniu gazu

San Leon Energy - poszukiwania gazu Nowa Sól
San Leon Energy -mapa poszukiwania gazu Nowa Sól i Wschowa

Wkrótce powinniśmy się dowiedzieć, czy pod Nową Solą będzie wydobywany gaz. Firma San Leon Energy PLC rozpoczyna wykonywać dwa dodatkowe odwierty na podstawie tzw. koncesji Nowa Sól, by sprawdzić potencjał gazu konwencjonalnego w regionie. Pierwszy z nich (nazywany Lelechów-1) ma być wykonany do końca lipca. Drugi (Czesław-1) niezwłocznie po zakończeniu pierwszego. Mają dać potwierdzenie o rzeczywiste możliwości wydobycia gazu.

Odwierty wykona spółka Poszukiwania Nafotwe Diament z Zielonej Góry. Miejsca wybrano na podstawie badań sejsmicznych struktury dolomitu głównego wzdłuż południowej monokliny przedsudeckiej basenu permskiego i trójwymiarowej wizualizacji  podziemnych złóż, dokonanej przez San Leon w 2010 roku. Zaznaczmy, że jednak nie chodzi tu o złoża – rozpalającego ostatnio umysły wielu rodaków – gazu łupkowego, a tzw. konwencjonalnego.

San Leon Energy to notowana na londyńskiej giełdzie międzynarodowa spółka z siedzibą w Dublinie. Działająca od 1995 roku firma zaczynała od poszukiwań ropy i gazu w Maroku. Dziś działa w Ameryce Północnej, Irlandii, Włoszech i Holandii, a od 2008 r. także w Polsce. Poszukiwania w okolicach Nowej Soli i Wschowy prowadzi od 3 lat. San Leon ma w naszym kraju sześć koncesji, w tym dwie na gaz i ropę łupkową oraz cztery mieszane, dotyczące i surowca konwencjonalnego, i niekonwencjonalnego.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *