Minister finansów przyznaje pieniądze na nową komendę nowosolskiej policji. Budowa w końcu ruszy?

Budynek komendy policji w Żaganiu, przyszła nowosolska komenda jest oparta na bliźniaczym projekcie, jednak z udoskonaleniami.
Budynek komendy policji w Żaganiu, przyszła nowosolska komenda jest oparta na bliźniaczym projekcie, jednak z udoskonaleniami.

W końcu coś się wydarzy w związku z budową nowej komendy powiatowej nowosolskiej policji. Będą pieniądze przyznane przez ministra finansów. Choć to zaledwie ułamek wobec potrzeb, to jest to dobry sygnał. Komenda Wojewódzka Policji w Gorzowie w przed wakacjami ogłosiła przetarg na budowę nowej siedziby nowosolskiej policji. Prace miałyby rozpocząć się jeszcze w 2012 roku, a zakończyć w grudniu 2014.

Na budowę sześciu nowych komend oraz remont kolejnych dwóch minister finansów przyznał 14 mln zł z rezerwy celowej. Wnioskował o to wiceminister spraw wewnętrznych Michał Deskur. Pieniądze mają pozwolić na rozpoczęcie prac budowlanych w komendach policji w Opocznie, Nowej Soli, Szczecinku, Tomaszowie Lubelskim, Gołdapi, Ostrołęce, Włoszczowie i Staszowie. Inwestycje prowadzone będą w ramach tzw. standaryzacji komend powiatowych, która ma poprawić stan techniczny obiektów, warunki pracy policjantów oraz warunki, w których przyjmowani są obywatele. Uruchomione pieniądze pochodzą ze środków przeznaczonych w 2012 roku m.in. na doposażenie oraz inwestycje służb podległych Ministerstwa Spraw Wewnętrznych. W sumie jest to kwota 50 mln zł, z której 14 mln zł zostanie przeznaczonych na standaryzację.

Nowosolska komenda ulokowana w kamienicy z początku XIX w, choć leżąca w centrum miasta nie mogła zaoferować pracującym w niej policjantom dobrych warunków. Kto był, ten widział – ciasne pokoje, odkładane na później remonty tworzyły niezbyt pozytywny wizerunek służb mundurowych w mieście. Ale nie opłacało się modernizować budynku, który z czasem stał się za mały wobec potrzeb rozrastającej się jednostki. Rozwiązaniem miała być budowa nowej komendy, ale najpierw przez wiele lat szukano nowego miejsca – dogodnego dla policjantów i mieszkańców. W 2008 roku zapadła decyzja o ulokowaniu przyszłego obiektu na os. Konstytucji 3 Maja, na działce przy ulicy Jana Pawła II. Tam miał stanąć budynek identyczny jak ten, który oddano wówczas w Żaganiu.

Nowa komenda nowosolskiej policji miała być oddana do użytku w 2010 roku. Ale brakowało środków na jej budowę. Przed 3 laty szacowano, że koszt budowy może wynieść ok. 20 – 25 mln zł. Do dziś zmieniło się dwóch komendantów nowosolskiej jednostki, którzy mieli ambicję oddania nowego budynku – głównej siedziby policji – ale żadnej łopaty w ziemię inicjującej pracę nawet nie wbito.

W 2012 roku pojawiły się jednak dobre wieści o tym, że budowa ruszy, i że będzie realizowana z budżetu państwa. Brakowało jednak potwierdzenia o przekazaniu pieniędzy. Komenda Wojewódzka Policji w Gorzowie w przed wakacjami ogłosiła przetarg na budowę nowej siedziby nowosolskiej policji, a wybiera też właśnie inżyniera kontraktu dla zadania inwestycyjnego zatytułowanego: „Budowa nowej Komendy Powiatowej Policji w Nowej Soli przy ulicy Jana Pawła II”. Prace miałyby rozpocząć się jeszcze w 2012 roku, a zakończyć w grudniu 2014.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *