Makabryła roku 2013

policjamakabrylansolStara nowosolska komenda ulokowana w kamienicy z początku XIX w, choć leżąca w centrum miasta nie mogła zaoferować pracującym w niej policjantom dobrych warunków. Kto był, ten widział – ciasne pokoje, odkładane na później remonty tworzyły niezbyt pozytywny wizerunek służb mundurowych w mieście. Ale nie opłacało się modernizować budynku, który z czasem stał się za mały wobec potrzeb rozrastającej się jednostki.

Rozwiązaniem miała być budowa nowej komendy, ale najpierw przez wiele lat szukano nowego miejsca – dogodnego dla policjantów i mieszkańców. W 2008 roku zapadła decyzja o ulokowaniu przyszłego obiektu na os. Konstytucji 3 Maja, na działce przy ulicy Jana Pawła II. Tam miał stanąć budynek identyczny jak ten, który oddano wówczas w Żaganiu.

Budowlane zgrzyty

Nowa komenda nowosolskiej policji miała być pierwotnie oddana do użytku w 2010 roku. Ale brakowało środków na jej budowę. Przed 4 laty szacowano, że koszt budowy może wynieść ok. 20 – 25 mln zł. W tym czasie zmieniło się dwóch komendantów nowosolskiej jednostki, którzy mieli ambicję oddania nowego budynku – głównej siedziby policji – ale żadnej łopaty w ziemię inicjującej pracę nawet nie wbito. W 2012 roku pojawiły się jednak dobre wieści o tym, że budowa ruszy, i że będzie realizowana z budżetu państwa. Brakowało jednak potwierdzenia o przekazaniu pieniędzy. W końcu jednak się znalazły i roboty ruszyły.

W marcu 2014 roku, przed czasem, hucznie świętowano otwarcie nowego budynku komendy nowosolskiej powiatowej policji. Nie obyło się bez skandalu: na uroczystość nie zostali zaproszeni radni miasta i powiatu. Było to pewnie odbiciem narastającego konfliktu władz samorządowych i jednostki. Radni, mimo dobrych wyników, nie przyjęli sprawozdań policji z działalności w poprzednim roku, komendant zadbał więc o to, by rajcy nie mogli się pojawić się w obiektywach kamer i świetle dziennikarskich fleszów podczas otwarcia inwestycji. To pewnie przyniesie jeszcze kilka ciekawych zdarzeń na tej linii, bo wprawdzie całkowity koszt inwestycji, wynoszący 21 mln zł, pokryto ze środków własnych policji, jednak dokumentację projektową sfinansowały jednostki samorządowe powiatu nowosolskiego.

Atak klonów

Ale jak się jeszcze niebawem okazało nowy budynek, w którym pracuje 140 policjantów oraz 24 pracowników cywilnych, chwały nam nie przynosi. Ironicznie można stwierdzić, że wyczekiwana przez wiele lat siedziba nowosolskiej policji tuż po uroczystym otwarciu odniosła pierwszy niespodziewany przez nikogo sukces: została laureatką Makabryły 2013 – konkursu na największą inwestycyjną pomyłkę i architektoniczny bubel roku. Nasza Makabryła zajęła 10 miejsce wśród polskich budowlanych koszmarków 2013 roku, architektonicznych pomyłek, które nigdy nie powinny się wydarzyć, jako przykład kiczu seryjnie budowanego według tego samego projektu w ramach „Programu Standaryzacji Komend i Komisariatów”.

Według architektów nowosolski przykład pokazuje, że na realizację marzeń o ładnych komendach przyjdzie nam jeszcze poczekać. W myśl werdyktu budowla z dominującym błękitem, z zaokrąglonym dachem wygląda jak szkoła. Albo jak skromniutki hotel. Poza tym okazuje się, że budynek jest bliźniaczo podobny do kilku innych komend w województwie lubuskim, bo niemal identycznie wyglądają komendy w Świebodzinie, Słubicach i Żaganiu. Zapytany o te podobieństwo Krzysztof Kowalczyk, ówczesny zastępca komendanta wojewódzkiego policji ds. inwestycji stwierdził, że projekty są podobne, bo tak jest taniej. Zorganizowany w ubiegłym roku przez Ministerstwo Spraw Wewnętrznych konkurs wyłonił modelowy projekt komendy i komisariatu policji.

Jury konkursu organizowanego od 7 lat przez portal bryla.pl podkreśla, że „Makabryły” są bardzo potrzebnym, wybitnie edukacyjnym konkursem. Przez piętnowanie architektonicznych potworków, które nigdy nie powinny zaistnieć sprawiają, że ludzie odpowiedzialni za ich powstanie choć trochę poczują skutki swoich działań.
Trudno się z tym nie zgodzić.

Wojciech Olszewski


Dodaj komentarz