Koło Nowej Soli jest ropa łupkowa!

Koło Nowej Soli jest ropa łupkowa! To elektryzująca wiadomość! Koło Nowej Soli jest ropa łupkowa!

San Leon Energy PLC poinformowała o odkryciu w komunikacie po tym, jak podczas wstępnego czyszczenia wywierconej studni w Lelechowie stwierdzono obecność ropy. Choć firma zastrzega, że na razie jest zbyt wcześnie, by określić jak duże są złoża, prezes grupy San Leon Oisin Fanning już poinformował: – W Polsce odkryliśmy złoża ropy łupkowej w pobliżu Nowej Soli. Miło jest móc poinformować o stwierdzeniu ropy w naszej pierwszej studni na Głównym Dolomicie w Polsce, co wynikło z naszego badania sejsmicznego 3D oraz interpretacji jego wyników w koncesji Nowa Sól.

Sprawdzanie złoża i testy tego, co kryje się na dnie studni o głębokości 1167 m wywierconej pod Nową Solą, potrwają jeszcze trochę czasu. Co najmniej kilka tygodni. Do czasu zakończenia wiercenia i ostatecznego wyczyszczenia studni, które umożliwiałoby komercyjne pompowanie ropy. Między innymi dzięki badaniom okaże się czy eksploatacja złoża określanego mianem Lelechów-1 będzie uzasadniona finansowo. Potem San Leon będzie musiało podjąć decyzję, co zrobić z nowosolską ropą. Wstępna ocena wyników wskazuje, że skały są jest silnie spękane i zawierają „ruchomy olej”. – Jesteśmy dobrej myśli – zapewnia prezes San Leon Oisin Fanning sugerując, że struktura podziemnych skał może kryć wiele niespodzianek.

Spółka przygotowuje się obecnie do przesunięcia platformy wiertniczej, aby rozpocząć wiercenie studni Czaslaw-SL1 – drugiej w koncesji Nowa Sól. W tym otworze firma będzie także testować Dolomit Główny.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *