Czy teraz budowa parku handlowego obok Kauflandu dojdzie do skutku?

Niemiecka spółka Saller Bau GmbH informuje, że planuje budowę parku handlowego w Nowej Soli przy ulicy Staszica. Obiekt o powierzchni 6 tys. mkw. miałby stanąć przy markecie Kaufland. Dlatego też podstawowe założenia projektowe zakładają stworzenie jak najdogodniejszego dojazdu do planowanego centrum handlowego oraz ułożenie obiektu w „symbiozie” do istniejącego Kauflandu. Nowa część obiektu miałaby – według inwestora – uzupełnić i uatrakcyjnić jego bogatą ofertę i przyczynić się do podniesienia jego walorów usługowo-handlowych jako jednego z najbardziej centralnie położonego punktu miasta

Budynek parku handlowego ma być podobny do projektu w Tarnowskich Górach, otwartego w listopadzie ubiegłego roku, gdzie galeria jest uzupełnieniem oferty pobliskiego Kauflandu, choć obu firm nic nie łączy. Podobnie i w nowosolskim centrum handlowym znaleźć się ma około 10-12 lokali wynajmowanych przez sklepy różnych marek. Tzw. Retail Park Sallera miałby docelowo mieścić market RTV AGD, sklepy odzieżowe i obuwnicze znanych marek, drogerię i aptekę. Na terenie mierzącym ok.1,3 ha miałoby jeszcze zmieścić się ponad 170 miejsc parkingowych dla klientów, które zostaną dodane do istniejącego już parkingu Kauflandu.

Według informacji przekazywanych przez Jacka Zagrabskiego, przedstawiciela inwestora firma jest na etapie uzyskiwania pozwoleń. Saller Bau spodziewa się otrzymać pozwolenie na budowę jeszcze w tym roku. Jeśli ten proces przebiegnie sprawnie, to rozpoczęcie budowy zaplanowano na przełom marca i kwietnia przyszłego roku, a otwarcie obiektu byłoby możliwe w czwartym kwartale 2013 roku.

Wiele jednak zależeć będzie od stanowiska władz miasta w tej sprawie. O planach inwestycyjnych Sallera w Nowej Soli w tym miejscu wiadomo było już wcześniej. W 2009 roku pojawiły się informacje mówiące o budowie „branżowego centrum handlowo-usługowego” o powierzchni 7300 mkw złożonego z dwóch budynków. Miał to być market budowlany uzupełniony kilkoma sklepami z branży odzieżowymi. Firma Saller również przedstawiała projekt jako odległy plan, bez określenia terminów realizacji.

Jednak włodarze Nowej Soli rozpatrzyli wniosek firmy negatywnie, bo projekt nie był zgodny z planem zagospodarowania przestrzennego. Między innymi dlatego, że zakładał budowę wjazdu do obiektu przez ul. Matejki, a w pobliżu skrzyżowania z ul. Staszica znajduje się szkoła podstawowa. Ale wiadomo było, że podstawowym problemem był zapis w planie zagospodarowania przestrzennego miasta, który nie zezwalał na budowę obiektu przekraczającego 2000 mkw. Ten argument władze Nowej Soli wcześniej wykorzystywały często, by blokować podobne inwestycje w mieście.

W styczniu 2011 r. zostało wszczęte postępowanie administracyjne w sprawie wydania decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach przedsięwzięcia Sallera. Na początku 2011 roku w ogólnopolskiej prasie pojawiło się również ogłoszenie dotyczące przetargu na roboty budowlane w Nowej Soli obejmujące budowę trzech budynków o łącznej powierzchni blisko 5800 mkw. (Budynek A – 1.947,38 mkw., Budynek B – 1.949,95 mkw. i Budynek C – 1.899,72 mkw.). Prace budowlane miały rozpocząć się w kwietniu 2011 r., a zakończyć 7 miesięcy później – w listopadzie 2011 r.

Czy teraz budowa parku handlowego obok Kauflandu dojdzie do skutku?

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *